דלג לתוכן מרכזי
נגודיות צבעים   הגדל  מזער 
צלם מצלם במצלמה
חדשות

סיפורו של בית


בחזיתו של מרכז הצעירים העירוני הוצב שלט המספר את סיפורו המבנה שהינו אחד מבתי הראשונים של העיר

שלט בית כהנא - חדרה 2014שלט המספר את סיפורו של המבנה הוצב בחזית מרכז הצעירים העירוני, אשר נחנך לפני מספר חודשים בבית כהנא.

בית כהנא נבנה בשנת 1928 כביתם של חנה ואברהם כהנא. הבית כלל שני חדרים, ובחלקו המזרחי מרפסת עם פינת בישול חיצונית, אשר כללה קערת בטון ומשני צדיה משטח בטון שעליו ניצבו פרימוס, פתיליה ופנס נפט.
בשנת 1935 הורחב הבית ונוספו לו מטבח וחדר אמבטיה.

בבית התגוררו חנה ואברהם, ילדיהם אהובה, חיליק ואלי, והדוד ברוך (אחיו של אברהם). אברהם כהנא, אבי המשפחה, ייסד את סולל בונה בחדרה ובתקופת המנדט היה מפקד ההגנה של נפת חדרה. בהמשך כיהן כחבר מועצת היישוב חדרה.


החדר הצפון מזרחי בבית שימש כמקום לינה למפקדי הגליל של ההגנה וכן שימש כתחנת שידור חשאית. בעליית הגג של הרפת (איננה קיימת היום) הוסתרה כמות גדולה של אבק שריפה.


אלי כהנא, בן הזקונים של חנה ואברהם, נהרג בקרב על גבעת התחמושת במלחמת ששת הימים.
בן נוסף, יחיאל כהנא, היה ראש עיריית חדרה בין השנים 1978 עד 1989 והתגורר בבית המשפחה עם רעייתו ובנותיו.
במשך שנים עמד המבנה נטוש ומוזנח, עד שלפני כשנתיים העבירה המשפחה את הבעלות על הבית לידי העירייה אשר שיפצה ושיקמה את המבנה המשמש כיום את מרכז הצעירים העירוני "נתיב".


הפרויקט הנרחב בוצע בסיוע "הקרן לידידות", ובניהול הקרן לפיתוח חדרה. בינואר השנה נחנך מרכז הצעירים העירוני במעמד ראש עיריית חדרה צביקה גנדלמן וסגנית נשיא הקרן לידידות יעל אקשטיין.


"מרכז הצעירים העירוני" הוקם במטרה להוות בית לצעירי חדרה, ותיקים ועולים, ובמה חברתית משמעותית לביטוי ומימוש הפוטנציאל הטמון בכל צעיר, תוך חיבור לשורשיו התרבותיים. כמו כן, שימת דגש על פיתוח אישי, מקצועי וחברתי על מנת לעודד את שילובו המוצלח בקהילה, בחברה ובהנהגה הישראלית, הגברת תחושת השייכות של צעירי העיר על-ידי מעורבות ויזמות חברתית מתוך מגמה לקשירת עתידם במרקם החיים בעיר.

 

סיפורו של בית
תאריך עדכון: 18-01-2017