דלג לתוכן מרכזי
נגודיות צבעים   הגדל  מזער 
צלם מצלם במצלמה
חדשות

פורטרט בין-דורי

סדנת צילום משותפת לשורדי שואה ותלמידי חטיבת הביניים בתיכון חדרה הניבה תערוכה שתוצג בפסטיבל הצילום הבינלאומי

.

תלמידי כיתה ח' ממגמת תקשורת בחטיבת הביניים תיכון חדרה, נבחרו להציג את צילומיהם בפסטיבל הצילום הבינלאומי, בתערוכת "פרויקט בינדורי", בשיתוף מועדון "צילום בגיל" של קפה אירופה.
הפרויקט הבין-דורי הפגיש שורדי שואה ובני נוער למסע בין-גילאי של חקר ויזואלי ייחודי ומרתק. באמצעות המצלמה חשפו ונחשפו המשתתפים לתכנים חוצי גיל, חקרו את החיבורים כמו גם את הפערים, ויצרו פורטרט משותף החובק את שני העולמות.

תלמידי המגמה בחטיבת הביניים בתיכון חדרה, בליווי רכזת המגמה טל באור, לקחו חלק בפרויקט בשיתוף קפה אירופה, מועדון לניצולי שואה המתגוררים בחדרה, המופעל במסגרת המחלקה לאוכלוסייה ותיקה באגף הרווחה של העירייה בשיתוף העמותה למען הקשיש.
במסגרת הפרויקט עברו סדנת צילום משותפת שהיוותה הזדמנות נדירה לאוכלוסייה המבוגרת ולבני הנוער להביט אלה באלה וללמוד זה את זה מבעד לעדשת המצלמה. בעזרת המצלמה ומתודת חקר חדשנית וייחודית, שפותחה במכון הישראלי לחקר ויזואלי, יכלו המשתתפים לגעת, להתקרב, להתבונן, לשקף, למסגר, להסתכל מזוויות ראייה מיוחדות ולייצר יחד דיאלוג בין-דורי חשוב ברמה האישית והחברתית.

הפרויקט פעל בהצלחה במספר מקומות בארץ, והצליח לייצר דיאלוגים בין-דוריים מרתקים שהוצגו בתערוכות מקומיות וזכו לקהל מבקרים גדול.

יוזמות ומפתחות הפרויקט, שהתקיים בשיתוף ג'וינט ישראל-אשל, הן סיגל הראל-מור ושיבי איסמן. הראל-מור יוזמת ומובילה פרויקטים חברתיים המשלבים תיעוד ואמנות ומעודדים הסתכלות משנה מציאות. מייסדת פרויקט ״צילום בגיל״, סדנאות צילום לבני הגיל השלישי המאפשרות עיבוד ושיקוף סיפורים דרך מצלמה. איסמן מייסדת המכון הישראלי לחקר ויזואלי ומפתחת שיטת ״לצלם סיפור״ ™, בעלת תואר שני בתקשורת ויזואלית, מורה, מנחה ומרצה בסוציולוגיה ויזואלית וחקר ויזואלי באמצעות מצלמה.

לדבריהן, "לכל אחד סיפורים שמשתנים עם הזמן, המקום והגיל. סיפורים שמלווים אותנו כל חיינו, סיפורים שאנחנו אוספים לאורך הדרך, סיפורים שנמצאים אצלנו בראש וסיפורים שמשתקפים לנו מהסובבים אותנו. אבל מה קורה כשמפגישים שני סיפורים של זמן אחר ומקום אחר, עם פער גילאים שחובק עולמות הרחוקים זה מזה מרחק של חיים שלמים? איך הם משתקפים זה בזה? היכן הם חופפים? איך נראה הפער ביניהם? וזו מהות הפורטרט הבין-דורי".

 

בסדנה בין דורית  תלמידים ומבוגרת המשתתפים
תאריך עדכון: 19-11-2018